Depremzede çocuklar konserde eğlendi Depremzede çocuklar konserde eğlendi

Bu yıl 5'ncisi düzenlenen Uluslararası Gülnar Bilim ve Kültür Etkinlikleri, Mersin Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile yapıldı. Yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler ve sanatçıların katıldığı, atölye, sergi ve söyleşilerin olduğu etkinlik, dolu dolu içeriği ile Gülnar halkıyla buluştu.
Mersin Büyükşehir Belediyesinin kadın üretici stant kurulumu ve bilgilendirme çalışmaları ile destek verdiği etkinliğin açılışı, Mersin Üniversitesi Gülnar Mustafa Baysan Meslek Yüksekokulu bahçesinde yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesinin 2.5 yıl önce başlattığı Üretici Kadın Stantları, etkinlik çerçevesinde yeniden Gülnarlı vatandaşlarla buluştu. Etkinliğe katılanların yoğun ilgi gösterdiği stantlara, Gülnar ve Mut’tan üretici kadınlar katıldı.
Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi personelinin de bilgilendirme yaptığı etkinlikte, Mersin Büyükşehir Belediyesinin, kadının güçlenmesi ve toplumda görünür kılınması için hayata geçirdiği projeler anlatıldı. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesinin verdiği hizmetlerin tanıtıldığı etkinlikte, ‘Kadının Üretimdeki Gücü’konu başlıklı bilgilendirme de yapıldı. Etkinlik akşamları ise Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesindeki Kent Orkestrasının verdiği konserlerle renklendi.

'Kadın Gücü ve Kadın Emeği’ konulu çalıştay düzenlendi
Etkinliğe katılan sanatçılar eserlerini sergilerken, Gülnar Kültür Merkezi’nde ise Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross’un genel koordinatörlüğünde sempozyum düzenlendi. Düzenlenen sempozyumda hem Türkiye’de hem de dünya genelinde başarılı kadın hikayeleri paylaşıldı. Kadınların yaşadığı zorluklar noktasında neler yapılabileceğinin de konuşulduğu sempozyumun ardından, ‘Kadın Gücü ve Kadın Emeği’ konulu çalıştay düzenlendi.
Etkinlik çerçevesinde birçok farklı sanatçı, yine Gülnar Kültür Merkezinde bireysel ve toplu bir şekilde sergilerini yaptı. Daha önce Gülnar’da yaşanan orman yangınlarındaki yanmış çam kütüklerinden yontulan heykeller, seramik atölyeleri, fotoğraf sergileri ve nakış sergilerinin de olduğu etkinlik, Gülnar Hatun Göç Katarı Yürüyüşü ile tamamlandı.