Başkan Yılmaz: "Gazi ve şehitlerimizin ailelerinin her zaman yanlarındayız" Başkan Yılmaz: "Gazi ve şehitlerimizin ailelerinin her zaman yanlarındayız"

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Engelsiz Yaşam Merkezi'nde, engelli bireyler ‘Engelsiz Mutfak Atölyesi’ etkinliğinde birbirinden güzel yemeklerle hünerlerini sergiledi.
Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen atölye bünyesinde, hafta içi her gün 08.00 ile 10.00 arası engelli bireyler, aşçı usta öğretici Durdu Gürbüz gözetiminde birbirinden lezzetli yemekler yaparak hünerlerini sergiliyor. Atölye çerçevesinde mutfağa giren özel aşçılara kek, börek, tatlı yapımını öğretmenin yanı sıra, çatal-bıçak kullanımı, sofra düzeni ve sofra kurup kaldırma, bulaşık yıkama gibi temel mutfak becerileri de kazandırılıyor. Bu sayede özel bireylerin kendi ihtiyaçlarını hem daha bağımsız ve rahatça karşılayabilmeleri, hem de motor-kas gücü becerilerini artırarak günlük yaşam pratiklerini geliştirmeleri amaçlanıyor.
Atölyenin 3. gününde önlüklerini giyip şapkalarını takan özel aşçılarca, günün menüsü olarak dolma, sarımsaklı köfte ve revaniden oluşan menü hazırlandı. Hazırladıkları yemeklerin tadına bakmayı da ihmal etmeyen özel aşçılar, yemek yapmanın ve arkadaşlarıyla paylaşmanın da mutluluğunu yaşadı.
“Çocuklarımızın günlük hayatta rahat etmeleri için atölyeler düzenliyoruz”
Engelsiz Mutfak Atölyesinde yeni gruplarla birlikte, kaldıkları yerden devam ettiklerini belirten aşçı usta öğretici Durdu Gürbüz, “Öğrencilerimizin birçoğu atölyeye yeni başladı. İlk kez tanışıyor olmamıza rağmen, birbirimize hemen ısındık ve kaynaştık” dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak engelli bireylere, günlük hayatlarını daha rahat idare ettirebilmeleri için atölye çalışmaları düzenlediklerini kaydeden Gürbüz, “Çocuklarımızın hayatlarını daha rahat idame ettirebilmeleri ve daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için, mutfak atölyesi gibi etkinlikler ve eğitimler düzenliyoruz. Ailelerimiz çok memnun. Atölyede çocukların yaptıkları etkinliklere çok şaşırıyorlar” diye konuştu.
“Atölye sayesinde çocuklarımızın özgüveni artıyor, yeni kazanımlar elde ediyorlar”
Atölyede hafta içi her gün sabah 08.00 ile 10.00 saatleri arasında mutfak eğitimi verdiklerini dile getiren Gürbüz, “Çocuklarımıza burada ekip halinde ve toplum içinde nasıl davranacaklarını öğretip, daha özgüvenli olmalarını sağlıyoruz. Servislerimiz öğrencilerimizi sabah evlerinden alıp atölyeye bırakıyor. Hem aileler, hem de çocuklar çok memnun” dedi. Dönem boyunca çocuklara atölyede, çorbasından tatlısına, böreğinden pastasına kadar her lezzeti öğreteceklerini ifade eden Gürbüz, “Çocukların, kendi başlarına ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini amaçlıyoruz. Mesela atölyede tantuni yapıyoruz, ama ekmeğini hazır almıyoruz. Kek yapıyoruz, ama mikser kullanmıyoruz. Burada amaç, çocuklarımızın el kaslarının kuvvetlenmesi. Çünkü birlikte oldukları zaman, ekip halinde çok güzel çalışmalar çıkartıyoruz” ifadelerini kullandı.
Öğrencilere evde annelerine yardım etmeyi ve çatal bıçak kullanmayı da öğrettiklerini söyleyen Gürbüz, “Atölyeye gelen ve bıçak tutmayı öğrenmemiş birçok öğrencimiz var. Çünkü ailesi korktuğu için, eline bıçak vermiyor. Biz bu eğitimleri, farklı bir sistemle çocuklara veriyoruz. Çocuklarımızla birlikte, yaptıkları yemekleri yiyoruz. Sosyal yaşantılarında büyük bir kolaylık oluyor, bundan da çok mutlular” diye konuştu.
Mutfak atölyesinde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Yasemin Erdoğan, “Sarımsaklı köfte yaptık. Mutfakta olmayı çok seviyorum. Tatlıları, baklavayı, makarnayı, salatayı, çay ve kahve yapmayı çok seviyorum” dedi.
Yemek yapmayı çok sevdiğini söyleyen Denizcan İlkbahar ise “Evde, baklava, kadayıf, börek, mantı ve makarna yapmayı çok seviyorum ve hep yapıyorum. Belediyeyi çok seviyorum. Atölyeye yeni başladım, ama zaman çok güzel geçiyor. Burada yumurta çırpmayı öğrendim, çok güzeldi” ifadelerini kullandı.