Dijital Toprak Analiz Cihazı’nın ilk deneyimi Mezitli’ye bağlı Kuzucu Mahallesi’nde gerçekleşti. Kızılötesi ışınlar sayesinde toprağın değerlerini 10 dakika içerisinde tespit eden  cihaz, Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından tanıtıldı. Kuzucu bölge halkının yanı sıra Mezitli  Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Tarım İl Müdürü Arif Abalı, Mezitli İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Nusret Atılgan, Mezitli Tarım Müdürü Kerim Köken, Kuzucu Mahalle Muhtarı Mustafa Uysal ve çok sayıda üretici katıldı. Ziraat yüksek mühendisi olmasından kaynaklı Başkan Tarhan’ın ilgisini çeken cihaz, gübre çeşidi ve miktarını yerinde tespit ederek, çiftlilere yüksek verim elde etme imkânı sağlayacak.

Silifke Gazi Çiftliği'nde çocuklara ve kadınlara mahremiyet eğitimi Silifke Gazi Çiftliği'nde çocuklara ve kadınlara mahremiyet eğitimi

CİHAZ ÜRETİM MALİYETİNİ DÜŞÜRÜYOR

Mezitli’nin toprak haritasını çıkarmak adına cihazın çok faydalı olduğunu dile getiren Başkan Tarhan, “Daha önce toprak numunelerini il dışına göndererek 15-20 gün süreyle, sonuçların gelmesini bekliyorduk. Şimdi ise 10 dakika gibi kısa bir sürede sonuçları telefonumuza mesaj yoluyla geliyor. Cihaz, doğru ve dengeli gübre kullanımını sağlayarak çiftçimizin üretim maliyetini düşürüyor. Tanıtımına katılarak, cihazın kullanımını ve işlevselliğini görmüş olduk.Cihazı araştırıp imkanlarımız doğrultusunda satın alarak, ilçemize kazandırmayı düşünüyoruz”dedi.

ÜRETİCİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR CİHAZ

Cihazın önemine değinen Mezitli Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, “Çiftçiler için çok önemli bir cihaz. Vücudumuzda hangi vitamin eksik ise ona göre ilaç alırız. Bu cihazda toprağın değerlerindeki eksiklikleri görüyor ve raporluyor. Eksik, fazla ne varsa önümüze çıkarıyor. Bu raporlar doğrultusunda ilaç yada gübremi atacağız veya fazla su mu vereceğiz bunların hepsini öğrenmiş oluyoruz. Başkanımız Neşet Tarhan da burada ilerleyen günlerde cihazı ilçemize kazandıracağını açıkladı. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.