Menderes Mahallesi, Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi, Uğur Mumcu Parkı içerisinde yer alan Otizm Evi’nin açılışında Mezitli Otizme Umut Derneği’nin üyeleri otizmli çocukları anlatan sözlerle mini bir sunum gerçekleştirdi.

Vatandaşlar tarafından yoğun katılımın olduğu açılışa; Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ve yürütme kurulu üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Mersin Otizm Derneği Başkanı Nazmiye Yanan,  Mezitli Otizme Umut Derneği Başkanı Julide Güzel ve dernek üyeleri, Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayıda STK başkan ve üyeleri katıldı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan tarafından kurdelesi kesilen Otizm Evi’nde otizmli bireylere ve ailelere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Otizmin hızla arttığının altını çizen Mersin Otizm Derneği Başkanı Nazmiye Yanan; “Otizm aslında anlatmakla bitmez fakat bizim sesimizi duyduğu için Başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Otizm hızla artıyor ve şu an 38 çocuktan 1’i otizmli doğuyor. Maalesef şimdilik bir tedavisi yok, tek çözümü yoğun ve kaliteli eğitim. Bizler el birliği ile çocuklarımızın yanında olmaya ailelere destek vermeye gayret gösteriyoruz. Bundan sonra Mersin’deki tüm dernekler olarak el ele kol kola verip birlikte çocuklarımız için çabalayacağız ve çalışacağız” şeklinde konuştu.

Altunok: “Gençlerimize Büyük Önem Veriyoruz” Altunok: “Gençlerimize Büyük Önem Veriyoruz”

Mezitli Otizme Umut Derneği Başkanı Julide Güzel, “Başkanımız Neşet Tarhan’a ne kadar çok teşekkür etsem azdır. Benim oğlumun sesini duydu, yaşantımın sesini duydu. Bizlere el uzattı. Bundan sonra da ben ve dernek üyelerim bütün çocuklara el uzatacağız. Otizm Evimizin açılışına katılan ve destek olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasına Nazım Hikmet’in Abidin Dino’ya yazdığı ‘Bana mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin’ sözleriyle başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan;“Her şey yapılabilir ama mutluluğun resmi yapmak çok zordur. Göreve geldikten sonra Down Sendromlu çocuklarla ilgilendik. Down kafemizi kurduk. Belli aralıklarla kafemizi ziyaret ettik. Down sendromlu çocuklara sarıldığımız zaman insanları ne kadar mutlu ettiğini gördüm. Gerçekten Down Sendromlu çocuklar sarıldıkları zaman insanın kimyasını değiştiriyor ve çok mutlu ediyor. Demek ki mutlu olmak bazen de çok kolay olabiliyor. Belediye Başkanlığı gerçekten çok zor fakat zaman zaman insanı mutlu eden olaylar da oluyor. Tıpkı bugün olduğu gibi. Etkin şekilde duyuru yapmadığımız halde açılışımıza inanılmaz bir katılım sağlandı. Eğer benim içinde mutluluğun resmi yapılacaksa işte bu tablo o mutluluğun resmidir. Bu duyguyu bana yaşattığınız için herkese teşekkür ediyorum. Otizm Evimizi herkesin gelip görmesini istiyor, tüm Mersinimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.