Mersin'de zeytinin lezzete dönüşen zahmetli yağ yolculuğu başladı Mersin'de zeytinin lezzete dönüşen zahmetli yağ yolculuğu başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesince bu yıl ikincisi düzenlenen Tarsus İncir Şenliğinde, üreticiler ürünlerini tanıtma fırsatı bulurken, katılımcılar da ilçeye has zenginliklerin tadını çıkardı.
Tarsus ilçesine bağlı Kadelli Mahallesi’nde düzenlenen 2. İncir Şenliğinde gün boyu süren 'Köy bizim şenlik bizim', çocuklara oyun ve yüz boyama gibi birbirinden farklı etkinlikler ve ikramlar, katılımcılara eğlence dolu bir gün yaşattı. Şenlikte stant kuran üretici kadınlar da Büyükşehir Belediyesi sayesinde ürünleri tanıtma ve gelir elde etme imkanı bulurken, katılımcılar ise sevdiklerine hediyeler alma fırsatı yakaladı.
Şenliğe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer'in yanı sıra muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı. Şenliğe katılan Başkan Seçer ve Meral Seçer, stantları tek tek gezerek üreticilerle bir araya geldi ve stantlardan alışveriş yapan vatandaşlarla sohbet etti. Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi ile başlayan şenlik, konuşmalar ile devam etti.
Etkinliğin Tarsus ve Mersin merkeze göre daha serin havada yapılmasının ayrı bir keyif verdiğini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, herkesin her zaman mutlu ve huzurlu olmasını istediğini söyledi.

“Bir teşekkürünüz, bir hayır duanız tüm dünya malına bedeldir”
Kendisinin, görevini layığı ile yerine getirmenin verdiği huzur ve mutluluk ile geceleri hemen uyuyan bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Seçer, “Allah çoluğumuzun, çocuğumuzun kursağından, tüyü bitmemiş yetimin hakkını geçirmeyi nasip etmesin. Hele hele siyasetçiler için. Görevimi yapmanın huzuru ile yaşıyorum. Bu koltukların, babamızın koltuğu olmadığı, halkın koltuğu olduğu bilinci ile bu görevi yaptığımız için sabah da erken kalkıyoruz. Enerjimiz yüksek, omuzlarımızda sorumluluk var ve işimizi zevkle yapıyoruz. Bize bir teşekkürünüz, bir hayır duanız tüm dünya malına bedeldir. Bunun için görev yapıyoruz” dedi.

“İncir deyip geçmeyin, bütün dinlerin tarihinde incir vardır”
İncirin bölge halkı için önemli bir ürün olduğunu dile getiren Seçer, “İncir bu bölgenin önemli bir ürünü. İncir deyip geçmeyin. Bütün dinlerin tarihinde incir vardır. Cennet meyvesidir. Kutsal bir meyve gibi. Bu bölgenin muazzam havasından, suyundan, toprağından kaliteli incir üretimi var. Burada ilk seçildiğim dönemlerde bir etkinlik yaptık. Sonrasında araştırdık ve bu bölgeye en uygun çeşidi bulup 2020 yılında 20 mahallemize toplam 12 bin 810 adet incir fidanı desteği verdik” ifadelerini kullandı.

“20 mahallemize 12 bin 800 incir fidanı desteği verdik”
Verilen incir fidanı desteklerinin ürünlerini almaya başladıklarını söyleyen Seçer, “20 mahallemize 12 bin 800 incir fidanı desteği verdik. Şimdi bu yediğimiz dörtler siyah inciri o fidanların ürünü. Meyvelerini vermeye başladı. Hoşuma giden bir tarafı var; zaten muhtarımız da fiyatların yüksekliğinden, memnuniyetten bahsetti. Direkt ihracata gidebiliyor olmaları. Ülke ekonomisi için ihracat lazım. Sen bana ben sana ülke büyümez. Ülke üretecek, ürettiğini gemilere, tırlara, kargo uçaklarına yükleyecek yurt dışına gidecek. Dolar, Euro gelecek. Ülke böyle kalkınır. Üreteceksin. Tarımı, sanayiyi istihdamı sağlayan tüm sektörleri önceleyeceksin. Turizmi önceleyeceksin, turist gelecek. Sanayi, teknoloji ürünü gidecek, para gelecek. Mühendisin, teknisyenin, atölyede usta, fabrikada işçi çalışacak. Burada çiftçi çalışacak, tarım işçisi çalışacak. Herkes çalışacak. Terleyecek, mutlu olacak. Çünkü ekonomisi iyi olacak, huzurlu olacak” şeklinde konuştu.
8 yıl muhalefet milletvekilliği yaptığını söyleyen Seçer, “4.5 yıldır belediye başkanıyım. Yani sorumluluğum var, yetkim var, imkanım var, hizmet yapıyorum. Dedim ki asıl siyaset bu alanmış. Yani bir fidanı dikip yetiştirmek, onun suyunu, gübresini vermek, köyün yolunu yapmak, hastanın acısını dindirmek, yoksulun karnına sıcak yemek göndermek. Yönetici bunları yapacak. Üretim yapacak. Oy uğruna kavga et, sabahtan akşama kadar sen bana ben sana ağzımıza geleni söyleyelim. Hiçbir faydası yok” diye konuştu.

“Vahap Başkan çiftçidir, çiftçinin derdini bilir”
4.5 yıldır memlekete faydalı olmak için gece gündüz çalıştıklarını belirten Seçer, şöyle devam etti; "Memleketimize bir faydamız olsun. Bunun için yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Tarımı çok önemsiyoruz. Anamur’dan buraya kadar, Çamlıyayla’dan Mut’a kadar herkes biliyor; ‘Vahap Başkan çiftçidir, ziraatçıdır bu işi bilir, çiftçinin derdini bilir. Sulama için sulama borusu ihtiyacının farkındadır. İncir fidanın ihtiyacının zeytin fidanı ihtiyacının, çiçek fidesinin farkındadır. Bunları bize destek olarak verir.’”
Koyun ve keçi işiyle uğraşan ailelere küçükbaş hayvan desteği verdiklerini de hatırlatan Seçer, “Bu bölge Yörüktür. Bunlar keçi işi yapar, keçicilikle, koyunculukla beslenir. Çocuklarının rızkını götürür. ‘Vahap Başkan bunları bize dağıtır, yem desteği verir, ilaç desteği verir’. Bunu biliyor ve yaptı Vahap Başkanları. 4.5 yıldır yaptı. Kaldığı sürece de tarıma desteğe devam edecek. Tarıma; yasak savmak için destek yapmadık” dedi.

“Kooperatifleşin, bir araya gelin”
Başkan Seçer, incir üreticilerine kooperatifleşmeleri yönünde tavsiyede bulunarak, şunları söyledi: “Üretim güzel, ürünü de kaliteli yetiştiriyorsunuz. Daha iyi pazar bulmak, daha yüksek fiyata ürünlerinizi satmak için mutlaka bir araya gelin. Kooperatif diye bir kavram var, bir kuruluş, bir kurum var. Kooperatifleşin, bir araya gelin. Bunların üretimini tek kalemden, üretim için bütün girdileri daha ucuza sağlarsınız. Bir yerden bunların pazarlamasını yaparsınız, daha yüksek fiyatlara pazarlarsınız, maliyetleriniz düşük olur, daha teknik üretimler yaparsınız. Bunu başkanınız olarak size öneriyorum. Her türlü desteği vermeye de açık olduğumu ifade etmek istiyorum.”

“Vatandaş, belediye hizmetlerini getirene oy verir”
Belediye seçimlerinin yaklaştığını kaydeden Başkan Seçer, vatandaşların hizmete göre değerlendirme yaptığını ifade ederek, “Vatandaş, hizmet yapana oy verecek. Vatandaş her şeyi görüyor. Vatandaş, belediye hizmetlerini getirene oy verir" ifadelerini kullandı.

“Bu kenti hep beraber yöneteceğiz, hep beraber kalkınacağız”
Mersin’in her noktasına her mahallesine eşit hizmet götürdüklerini ifade eden Seçer, “Bu kenti hep beraber yöneteceğiz, hep beraber kalkınacağız. Hep beraber mutlu olacağız. Biz biriz, biz beraberiz, biz kardeşiz, biz herkesi kucaklıyoruz. Ayrımız gayrımız yok. Ayrıştırıcı sözlere kanmayın. Birbirinizi sevin, sayın. Bu ülke bizim. Başka bir Türkiye, başka bir Mersin, başka bir Tarsus yok. Başkanınız olarak sizden bunu istiyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Başkan Seçer, incir yetiştiriciliği ile incirli lezzetler yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini verdi. Şenlik, Mersinli İsmail'in sahne alarak katılımcılara konser vermesiyle sona erdi.